• ایران
  • 1399/11/01
news-details
اخبار

مدیرکل مدیریت بحران:
استفاده از مازوت در اصفهان گزارش نشد

اصفهان- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: از آغاز فصل پاییز تاکنون استفاده از مازوت در واحدهای صنعتی این استان گزارش نشده است.
منصور شیشه فروش روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اگرچه در روزهای اخیر میزان آلاینده‌ها در کلانشهر اصفهان و شهرستان‌های دیگر استان همچون بسیاری دیگر از مناطق کشور به شدت بالا رفته اما این چالش در استان به دلیل مصرف مازوت نبوده است.
وی ادامه داد: در روزهای گذشته شاهد هوای سرد پرفشار در استان هستیم که بویژه این روزها شدت پیدا کرده و افزایش غلظت آلاینده‌ها را رقم زده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه آلاینده‌ها تهدیدی جدی برای تمامی رده‌های سنی بویژه کودکان و سالمندان است خاطرنشان کرد: بر همین اساس از تمامی شهروندان درخواست داریم تا حد ممکن از منازل خارج نشوند.
شیشه فروش با اشاره به اینکه خودروها یکی از عوامل غلظت آلودگی محسوب می‌شوند تصریح کرد: اکنون محدودیت تردد زوج و فرد در هسته مرکزی کلانشهر اصفهان همچون روزهای گذشته فعال است و توجه نکردن به این موضوع جریمه را برای رانندگان در پی خواهد داشت.
وی با بیان اینکه برای کاهش آلودگی هوا هیچ راهی جز مشارکت مردم و صنایع نیست گفت: استفاده حداقلی از خودرو شخصی، ماندن در خانه و مصرف بهینه گاز شهری از یک سو و رعایت شاخص‌های آلایندگی از سوی مراکز تولیدی و صنعتی تنها راه عبور از معضل کنونی آلودگی هواست.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه در روزهایی که بدلیل آلودگی هوا مراکز دولتی تعطیل می‌شد عبور و مرور خودروها ۳۰ درصد افزایش می‌یافت اضافه کرد: این افزایش تعجب برانگیز نشان می‌دهد که تعطیلی راهکاری برای معضل آلودگی نیست و خود شهروندان باید به مسئولیت اجتماعی خود بیش از گذشته عمل کنند.
نفت کوره یا مازوت (Mazut) یکی از هیدروکربن‌های نفتی و ارزان‌ترین ماده سوختنی برای موتورهای دیزلی و برخی نیروگاه‌ها است. به دلیل اینکه استفاده از این سوخت، آلودگی بسیاری در هوا به‌ویژه در شرایط پایداری جوی به‌وجود می‌آورد استفاده از آن برای واحدهای صنعتی به‌ویژه در مناطق پرجمعیت و دچار معضل آلودگی هوا محدود یا ممنوع شده است.
هوای اصفهان و سایر مناطق صنعتی و مرکزی استان در روزهای اخیر در وضعیت آلوده و ناسالم قرار داشت به طوری که کلانشهر اصفهان از ابتدای دی ماه تا امروز سه روز هوای سالم داشت.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه