• ایران
  • 1400/01/27
news-details
اخبار


سهم نيروگاه اتمی بوشهر از مازاد درآمد نفتی 1400

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به مصوبه خانه ملت در جریان بررسی لایحه بودجه۱۴۰۰، گفت: مازاد درآمد نفتی سال ۱۴۰۰ به توسعه واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر هم رسید.
ابراهیم رضائی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اصلاح ردیف (3) بند (ب) تبصره (1) لایحه بودجه 1400 کشور، گفت: توسعه واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر به این ردیف اضافه شد همچنین باتوجه به دستور معظم رهبر انقلاب مبنی تامین 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای کشور، تکمیل واحدهای جدید نیروگاه اتمی بوشهر ضروری است، ضمن آنکه این برق هسته ای، استاندارد و جزء انرژی پارک به شمار می‌آید.
نماینده مردم دشتستان در مجلس شواری اسلامی ادامه داد: این اقدام در ادامه "قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها" و پاسخ محکم و قاطع مجلس شورای اسلامی در برابر تهدیدات غرب و نقض استقلال هسته‌ای کشور بود.
وی با بیان اینکه هر نیروگاه هزار مگاواتی در سال حدود 11 میلیون بشکه نفت صرفه جویی می‌کند، اظهار کرد: این رقم از انتشار 5 میلیون تن گازهای آلاینده در سال جلوگیری می کند و 550 میلیون دلار صرفه جویی معادل نفت را به همراه دارد.

تامین 5 درصد برق کشور با بهره برداری از این دو نیروگاه
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه اکنون نیاز کشور به برق در زمان پیک مصرف به 40 تا 43 هزار مگاوات می‌رسد، اضافه کرد: اگر این دو نیروگاه به اتمام برسند جمعا حدود 3 هزار و 300 مگاوات برق هسته‌ای داریم البته آن زمان ممکن است پیک مصرف به 50 هزار مگاوات برسد که این میزان تولید می تواند در زمان بهره برداری حدود 5 درصد نیاز کشور را پاسخگو باشد که البته این میزان تولید باز هم کم است.
به گزارش خانه ملت، نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه 1400 با اصلاح ردیف (3) بند (ب) تبصره (1) لایحه موافقت کردند که براساس آن درصورت حصول درآمد نفتی مازاد بر سقف تعیین شده 1/5 میلیون بشکه در بودجه برای سال آینده این در آمدها در مصارف پیش بینی شده در ذیل "ردیف 3 بند ب تبصره 1" هزینه می‌شود بر این اساس درصورت افزایش عواید حاصل، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است منابع حاصله را از ابتدای مهرماه سال 1400 منابع حاصله را در سقف اعتبارات بودجه عمومی صرف افزایش تخصیص برای تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این قانون به ویژه طرح‌های توسعه زیرساخت‌های هسته‌ای و توسعه واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر و... کند.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه