• ایران
  • 1403/03/08
news-details
اخبار

بررسی پیامدهای محدودسازی دسترسی نیروگاه‌ها به سامانه‌های بازار برق
بسته پیشنهادی سندیکا برای ارائه به مدیریت شبکه آماده شد

تعدادی از اعضای کمیسیون بازار برق و بورس انرژی برای جمع بندی نظرات شرکت های عضو در خصوص محدودیت ها و هزینه های تعیین و اعلام IP ثابت از سوی نیروگاه ها به شرکت مدیریت شبکه برق به منظور حفظ امنیت شبکه برق کشور و نیز جلوگیری از حملات سایبری به این بخش استراتژیک، امروز هفدهم دی ماه در محل سندیکای شرکت های تولیدکننده برق تشکیل جلسه دادند.
با توجه به ابلاغ اطلاعیه شرکت مدیریت شبکه برق در فروردین و آذر ماه سال جاری، مبنی بر لزوم اعلام IP ثابت از سوی نیروگاه ها و فعال شدن این سرویس از ابتدای دی ماه سال جاری، کارگروهی ذیل کمیسیون بازار برق و بورس انرژی تشکیل شد تا نظرات نیروگاه های عضو سندیکا را جمع آوری و بسته پیشنهادی خود را در این خصوص به مدیریت شبکه ارسال کند.
بر این اساس در جلسه ای که امروز با حضور برخی از اعضای کمیسیون و مدیران IT تعدادی از نیروگاه ها برگزار شد، ضمن بررسی جوانب محدودسازی IP نیروگاه ها، محدودیت ها و هزینه های تحمیل شده به اعضا احصاء و پیشنهادهای سندیکا برای اجرای کم هزینه تر این اقدام تهیه شد. قرار است این کارگروه جلسه دیگری با حضور نمایندگان شرکت مدیریت شبکه برق کشور برگزار و بسته پیشنهادی سندیکا را به این مجموعه ارائه کند.
لازم به ذکر است که شرکت مدیریت شبکه برق به منظور جلوگیری از حملات سایبری و با هدف حفظ امنیت شبکه، برای اولین بار در فروردین ماه سال جاری طی اطلاعیه ای از محدودسازی IP و دسترسی نیروگاه ها به سامانه های بازار برق در شرایط اضطرار خبر داده بود. این اطلاعیه مجددا در آذر ماه منتشر و اعلام شد که این سرویس از ابتدای دی ماه به صورت دائمی اجرایی خواهد شد.
پس از آن در جلسه مورخ 1401/10/11 شرکت مدیریت شبکه برق با نیروگاه­های کشور، قرار بر این گذاشته شد که سندیکا ضمن جمع بندی نظرات نیروگاه ها، پیشنهادهای خود را به منظور تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف این اقدام به شرکت مدیریت شبکه اعلام کند که این مهم در کمیسیون بازار برق و بورس انرژی در حال نهایی سازی است.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه