• ایران
  • 1403/02/03
news-details
اخبار


نیروگاه علی آباد کتول جزء برترین نیروگاه های گازی کشور در سال ۱۴۰۲

مدیرعامل و نایب رئیس شرکت تولید نیروی آذرخش گفت: رکورد تولید انرژی برق و ضريب بهره برداری نیروگاه علی آباد گلستان در سال ۱۴۰۲ شکسته شد.
به گزارش خبرگزاری برنا از گرگان ، رضا مومنی مدیرعامل و نایب رئیس شرکت تولید نیروی آذرخش اظهار کرد: رکورد تولید انرژی برق و ضريب بهره برداری نیروگاه علی آباد گلستان در سال ۱۴۰۲ شکسته شد.
مومنی افزود: به لطف الهی و با همت و تلاش همکاران شرکت تولید نیروی آذرخش و بهره بردار نیروگاه علی آباد در سال ۱۴۰۲ خصوصا تعامل، پیگیری و اقدامات صورت گرفته با شرکت‌های مدیریت شبکه، برق حرارتی و شرکت‌های نفت و گاز در خصوص تامین سوخت مایع در فصل زمستان و افزایش فشار ورودی گاز در فصل تابستان، رکورد تولید، درآمد و سود نیروگاه علی آباد گلستان از بدو تاسیس نیروگاه تاکنون شکسته شد.
وی از کسب رتبه دوم درصد آمادگی و رتبه سوم درصد ضريب اطمینان در بین نیروگاه‌های گازی کشور خبر داد و گفت: ضریب بهره برداری ۶۰ درصد، رشد ۱۷ درصدی انرژی تولیدی، افزایش ۴۳ درصدی درآمد و ۲۵ درصدی سود نیروگاه نسبت به سال ۱۴۰۱ از نتایج اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته در سال ۱۴۰۲ در نیروگاه علی آباد گلستان بوده است.
مدیر نیروگاه برق علی آباد کتول اضافه کرد: با توجه به افزایش ۵ درصدی تقاضای انرژی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ و میانگین رشد تولید همین مقدار در نیروگاه‌های گازی کشور، نیروگاه گلستان توانست رکورد ۱۷ درصدی رشد تولید انرژی نسبت به سال ۱۴۰۱ را به ثبت برساند که این امر نقش بسیار مهمی در تامین برق و عدم خاموشی هموطنان عزیز در پیک مصرف تابستان سال ۱۴۰۲ در استان گلستان داشته است.
به گفته مومنی، تمدید ۱۰ ساله (۱۴۰۰ الی ۱۴۱۰) معافیت مالیات عملکردی ماده ۱۳۲ شرکت آذرخش و بخشودگی ۹۸ درصدی(۶۰ میلیارد تومان) جرائم مالیاتی و آزادسازی و فک رهن وثایق وام ارزی احداث فاز گازی توسط بانک صنعت و معدن از اقدامات و موفقیت های خیلی مهم این شرکت در سال ۱۴۰۲ بوده است.
وی بیان کرد: خرید یک ست پره نو v94.2 و یک ست پره map2b بازسازی شده و تامین قطعات اورهال با رقم مجموع ۴ میلیون یورو ، انجام بموقع دو واحد تعمیرات اساسی نیروگاه توسط پرسنل بهره برداری، تامین و خرید قطعات استراتژیک، اتمام زودهنگام بازدیدهای دوره ای واحدها از اقدامات مهم و اساسی نیروگاه در سال ۱۴۰۲ به منظور حفظ آمادگی برای پیک مصرف تابستان در سال آینده است.
مدیرعامل و نایب رئیس شرکت تولید نیروی آذرخش یادآور شد: در سال ۱۴۰۲ برنامه ریزی بموقع و دقیقی برای خرید قطعات و بازسازی پره ها برای انجام ۳ واحد تعمیرات اساسی در سال ۱۴۰۳ صورت گرفته است. ضمن اینکه با پیش بینی یک واحد LTE در سال ۱۴۰۶ برنامه ریزی و رایزنی با مپنا سرویس برای تامین قطعات آن( سالی ۳۰ درصد ) صورت گرفته است.
مومنی گفت: انعقاد قرارداد EPC طرح توسعه بخش بخار نیروگاه با رقم ۳۸۴ میلیون یورو، شروع عملیات اجرایی فعالیت های زود هنگام(Early Start) بخش بخار نیروگاه با رقم ۱۰۰۰ میلیارد تومان و کلنگ زنی بزرگترین پروژه سرمایه‌گذاری استان گلستان با حضور وزرای نیرو و اموراقتصادی و دارایی و مدیرعامل گروه مپنا در سی ام آذر ماه سال 1402، همزمان با سفر رییس جمهور به استان گلستان از اقدامات مهم و اثرگذار در جهت تحقق اهداف توسعه و پیشرفت استان در سال ۱۴۰۲ بوده است. به علاوه پیگیری در خصوص صدور مجوز فروش برق به صنایع از وزارت نیرو و گشایش اعتبار اسنادی (ال سی) توسط صندوق توسعه ملی و انعقاد قرارداد عاملیت بانکی از برنامه های در دست اقدام توسعه بخش بخار نیروگاه در سال ۱۴۰۳ محسوب می شود.
وی ابراز داشت: راه اندازی و احداث ۴ مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک در منطقه محروم و مرزی هوتن استان گلستان با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان با هدف تامین و رفع کمبود برق و رفع افت ولتاژ در فصل تابستان از اقدامات بسیار مهم شرکت تولید نیروی آذرخش در تامین برق استان گلستان در سال ۱۴۰۲ بوده است.
به گفته مومنی، برنامه ریزی برای احداث نیروگاه ۶۰ مگاواتی خورشیدی در منطقه آزاد چابهار و ۲۰ مگاواتی نیروگاه خورشیدی گلستان و انجام مطالعات فنی و اقتصادی احداث نیروگاه ۱۰ مگاواتی مقیاس کوچک شهرک صنعتی آزادشهر گلستان از برنامه های توسعه ای شرکت در سال ۱۴۰۳ خواهد بود.
وی بیان کرد: در راستای تحقق شعار جهش تولید با مشارکت مردم در سال ۱۴۰۳ این شرکت برنامه ریزی و پیگیری لازم را در خصوص ورود به بازار سرمایه و بورس در خصوص تامین مالی پروژه های توسعه ای در دستور کار دارد.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه