• ایران
  • 1403/03/29
news-details
اخبار


نمایندگان مجلس درباره نحوه مصرف انرژی و رفع برخی ناترازی‌ها چه گفتند؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقدیر از نگاه تحولی وزارت نیرو در دولت سیزدهم بر توزیع عادلانه انرژی در کشور و فرهنگ‌سازی رسانه ملی برای مصرف بهینه انرژی تاکید کردند.
در نشست علنی روز یکشنبه (۲۰ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش وزیر نیرو درباره مدیریت مصرف انرژی در ماه‌های گرم سال و نحوه تعیین نرخ متوسط قراردادهای تبدیل انرژی، مبنای تعرفه برق و تدابیر اتخاذ شده برای کاهش قطعی برق صنایع در دستور کار قرار گرفت و پس از ارائه گزارش توسط علی اکبرمحرابیان، نمایندگان مجلس در این باره اظهارنظر کردند.

پرداخت بدهی وزارت نیرو به نیروگاه‌ها با جدیت در دستور کار قرار گیرد
نماینده مردم زنجان در مجلس با بیان اینکه وزارت نیرو بدهی خود به نیروگاه‌ها را باید پرداخت کند، اضافه کرد: مجلس و دولت باید این موضوع را با جدیت در دستور کار خود قرار دهند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مصطفی طاهری در نشست علنی امروز (یکشنبه، 20 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی پس از ارائه گزارش از سوی وزیر نیرو درباره مدیریت مصرف انرژی گفت: بر اساس ماده 25 قانون بهبود محیط کسب و کار به هر دلیلی که شرایط موجب قطعی برق شود اولویت آخر باید تولید باشد، این در حالی است که اکنون برعکس است و به این افتخار می‌کنیم که برق بخش خانگی را قطع نکرده ایم اما برق تولید و کشاورزی قطع شده است.
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از سوی دیگر اگر به هر دلیلی ناچار به قطع برق صنایع شویم باید دولت میزان خسارت وارده ناشی از این موضوع را جبران کند که متأسفانه این موضوع مغفول مانده است.
وی با اشاره به اینکه گزارش وزیر نیرو درست بوده و مدیریت کمبود برق نسبت به دولت‌های گذشته بهتر شده، افزود: وزارت نیرو باید توضیح دهد که به دلیل قطعی برق چه میزان عدم‌النفع ایجاد شده است، این عدد در سالهای گذشته 30 تا 40 همت بوده است.
این نماینده مردم در مجلس دوازدهم با بیان اینکه وزارت نیرو بدهی خود به نیروگاه‌ها را باید پرداخت کند، اضافه کرد: مجلس و دولت باید این موضوع را با جدیت در دستور کار خود قرار دهند.

تأمین برق توسط صنایع از تأثیرات مثبت قانون مانع‌زدایی بود
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به خاموشی‌هایی که در اواخر دولت گذشته صورت گرفت، گفت: با تجربه این خاموشی‌ها مجلس قانون مانع‌زدایی از صنعت برق را تدوین کرده و این قانون کشور را به سمت بهبود شرایط انرژی سوق داد.
مالک شریعتی نیاسر گفت: رویکرد تحولی شهید جمهور در رسیدگی به مسائل کشور قابل تقدیر و افتخار است به ویژه در حوزه وزارت نیرو اقدامات تحولی خوبی با نگاه همکاری و تعاملی به مجلس انجام شد و با متانت موضوعات و پیشنهادات مجلس شکل اجرایی گرفت.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: قانون مانع‌زدایی صنعت برق با کار کارشناسی خوبی با تعامل وزارت نیرو شکل گرفت و روسای سابق کمیسیون انرژی در مجلس یازدهم تلاش‌های موثری در این مسیر انجام دادند و ظرفیت خوبی برای کشور ایجاد شد و به ابزار قانونی تبدیل گردید که به گواه کارشناسان کشور را برای قانونگذاری در حوزه انرژی بی‌نیاز کرد.
وی با اشاره به خاموشی‌هایی که در اواخر دولت گذشته صورت گرفت، اظهار داشت: با تجربه این خاموشی‌ها مجلس قانون مانع‌زدایی از صنعت برق را تدوین کرده و این قانون کشور را به سمت بهبود شرایط انرژی سوق داد و خود تأمینی در برق صنایع بخشی از این مسیر بود. همچنین قلب تپنده این قانون در حوزه تنظیم یارانه و اصلاح زنجیره تأمین و یارانه‌ها بود که باعث کاهش فشار بر خانواده‌ها و بهبود نحوه عرضه انرژی شد.

قطعی برق مکرر در استان گلستان موجب خسارت‌های فراوانی به کشاورزان شده است
نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس با بیان اینکه اقتصاد استان گلستان مبتنی بر تولیدات کشاورزی است، گفت: قطعی برق حدود 5 ساعت در روز موجب خسارت‌های فراوانی به کشاورزان شده است.
رحمت الله نوروزی گفت: وزیر نیرو گزارشی ارائه کردند، اقتصاد استان گلستان مبتنی بر تولیدات کشاورزی بوده و قطعی برق حدود 5 ساعت در روز موجب خسارت‌های فراوانی به کشاورزان شده است.
نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس ادامه داد: استان گلستان گردشگری و اقتصاد مبتنی بر صنعت ندارد و مردم آن عمدتاً از راه کشاورزی امرار معاش می‌کند. وزیر نیرو در سفر اول رئیس جمهور به استان گلستان فاز دوم نیروگاه علی آباد کتول را کلنگ‌زنی کرده اما تاکنون اقدامی در این رابطه انجام نشده است، هم اکنون بنیاد مستضعفان پای کار بوده و توافقات این مجموعه با وزارت نیرو انجام شده است، از وزیر نیرو درخواست داریم تا این پروژه ظرف 3 سال آینده تعیین تکلیف کند.
وی با اشاره به کشت حدود 157 هزار هکتار کشت پنبه در استان گلستان، عنوان کرد: همچنین تولیدات محصولات کشاورزی نظیر گندم، جو و کلزا در استان گلستان وجود دارد که به دلیل قطعی برق کشاورزان را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است. قطعی برق حتما باید در استان گلستان کاهش پیدا کند چرا که این قطعی‌های موجود موجب خسارت‌های فراوانی به امنیت غذایی کشور می‌شود.
نوروزی اضافه کرد: متأسفانه در زیرساخت‌های برق کوتاهی‌هایی در گذشته صورت گرفته است از این رو وزارت نیرو باید سرعت ساخت نیروگاه‌ها را افزایش دهد و فاز دوم نیروگاه استان گلستان علی آباد کتول که مصوبه شورای اقتصاد را به همراه دارد و رئیس جمهور با رئیس صندوق توسعه ملی در این رابطه شخصا وارد مذاکره شدند، معطل مانده و باید پیگیری شود.
وی با اشاره به مشکلات آب شرب ، کشاورزی و برق در شهرستان علی آباد کتول اضافه کرد: گزارش‌های وزارت نیرو باید در راستای تحولات صورت گرفته در زیرساخت‌ها باشد از این رو باید تیمی به استان گلستان اعزام شود.

امیدوارم در جلسه امروز راهکاری منطقی برای حل قطع برق چاه‌های کشاورزی پیدا شود
نماینده ملایر در مجلس گفت: تماس‌های زیادی از کشاورزان داریم که حداقل درآمد آنها زمین‌های کشاورزی است که آن هم با قطع آب کشاورزی از بین می‌رود و امیدواریم این مسئله با مدیریت مجلس و وزارت نیرو با یک راهکار منطقی به نفع کشاورزان حل شود.
احد آزادی‌خواه با اشاره به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری گفت: ان‌شاء الله مردم همانند حماسه حضور در بدرقه تاریخی شهدای خدمت در انتخابات نیز با قوت، قدرت و بصیرت حماسه دیگری خلق کنند.
نماینده ملایر در مجلس در تذکری ناظر بر ماده 20 آیین‌نامه داخلی گفت: برابر با آیین‌نامه باید رئیس جلسه اولویت‌ها و نیازمندی‌ها را به گونه‌ای مطرح نماید تا ما بتوانیم خروجی مشخصی از جلسه دریافت کنیم. از آنجایی که چاه‌های کشاورزی مشکل جدی مردم است نباید به سادگی از آن عبور کرد.
وی تصریح کرد: اینکه امروز گزارش‌های کلی به مردم ارائه شود مشکلی از کشاورزان حل نمی‌شود. مشکل قطع برق چاه‌های کشاورزی، کشاورزان را ناراحت کرده است و باید خروجی جلسه امروز حل مسئله کشاورزان باشد. ما امروز تماس‌های زیادی از کشاورزان داریم که حداقل درآمد آنها زمین‌های کشاورزی است که آن هم با قطع آب کشاورزی از بین می‌رود و امیدواریم این مسئله با مدیریت مجلس و وزارت نیرو با یک راهکار منطقی به نفع کشاورزان حل شود.

اقتصاد برق از دولت به بخش خصوصی واگذار شود
مهرداد لاهوتی در این باره اظهار داشت: با توجه به فصل کشت برنج در استان‌های شمالی کشور، لازم است تیم ویژه‌ای به استان گیلان اعزام شود تا برخی از مشکلات برنج کاران را رصد کنند.
نماینده لنگرود در مجلس افزود: ۶ ساعت برق موتورهای پمپاژ قطع می‌شود آن هم در فصل نشاء برنج که باعث مشکلاتی برای کشاورزان شده است.
این نماینده مجلس با اشاره به تکالیف قانون برنامه برای افزایش تولید برق گفت: طبق گزارش مرکز پژوهش‌ها ۲۵ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری برق احتیاج داریم لذا باید اقتصاد برق را از تصدی‌گری دولت خارج کرده و به بخش خصوصی واگذار کنیم.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه