• ایران
  • 1403/04/30
news-details
اخبار


بررسی ضوابط اجرایی آیین نامه تبصره 5 ماده 17 قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون بیمه و مالیات

کمیسیون بیمه و مالیات سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق، ضوابط اجرایی آیین‌نامه تبصره (5) ماده (17) قانون مالیات بر ارزش افزوده که به تازگی از سوی وزیر نیرو ابلاغ شده را در نشست روزهای پایانی خرداد ماه بررسی کرد.
در این نشست با توجه به اهمیت موضوع، جزییات ضوابط اجرایی تبصره (5) ماده (17) قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط اعضای کمیسیون مورد بحث و بررسی قرارگرفت. با توجه به وجود کاستی‌هایی در ضوابط اجرایی ابلاغی که به امضای وزرای نفت، نیرو و اقتصاد و دارایی رسیده است، قرار شد سندیکا طی مکاتبه‌ای با وزیر نیرو، موارد پیشنهادی برای اصلاح را اعلام کند.
همچنین برای تهیه فهرست متمرکز شرکت‌های تولیدکننده برق، به‌عنوان شرکت‌های داخل زنجیره و ارسال آن به سازمان امور مالیاتی، مقررشد در این خصوص سندیکا هماهنگی‌های لازم با شرکت های زیرمجموعه توانیر انجام دهد. چرا که تا پیش از این، صورتحساب هر شرکت برای درج در سامانه، به صورت موردی تایید و برای هر شرکت نامه مجزایی صادر می‌شد. اما با صدور این آیین‌نامه، انجام هر اقدامی منوط به لیست متمرکز اعلام شده از سوی توانیر است.
یکی دیگر از موضوعاتی که در این جلسه به آن اشاره شد عدم تایید کدهای قبلی مربوط به ثبت مالیات بر ارزش افزوده صورتحساب‌های برخی از نیروگاه‌ها توسط شرکت برق حرارتی و الزام شرکت‌ها به اخذ کد شناسه در سامانه مودیان بود. بر این اساس قرار بر این گذاشته شد که هر گونه اقدامی در خصوص پیگیری ثبت مالیات بر ارزش افزوده صورتحساب ها، به تعریف کد شناسه نیروگاه‌ها بر اساس آیین‌نامه جدید و نحوه تایید آنها در مدیریت شبکه و برق حرارتی موکول شود.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه