• ایران
  • 1399/05/16
news-details
اخبار

<p>در نشست با معاون برق وزیر نیرو ؛اعتراض سندیکایی&zwnj;ها به بلاتکلیفی نرخ پایه آمادگی و سقف انرژی در بازار بر</p>
در نشست با معاون برق وزیر نیرو ؛اعتراض سندیکایی‌ها به بلاتکلیفی نرخ پایه آمادگی و سقف انرژی در بازار برق

اعضای هیات‌مدیره سندیکای شرکت‎‌‎های تولیدکننده برق یازدهم شهریور ماه، با مهندس همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی دیدار و برای چندمین بار اعتراض خود را نسبت به ثابت ماندن نرخ پایه‌ آمادگی نیروگاه‌ها و سقف نرخ انرژی در بازار برق طی ۴ سال گذشته اعلام کردند. 
در این نشست که در دفتر معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو برگزار شد، این نکته مورد اشاره قرار گرفت که با وجود گذشت ۴ ماه از مهلت تعیین‌شده در ماده ۶ دستورالعمل بند «ت» ماده ۴۸ قانون برنامه ششم، مبنی بر تعیین نرخ پایه آمادگی نیروگاه‌ها و سقف نرخ انرژی بازار برق، هنوز هم وزارت نیرو در این خصوص تصمیم روشنی اتخاذ نکرده است.
گفتنی است بر اساس این ماده قانونی که در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته به تصویب شورای عالی اقتصاد رسید، وزارت نیرو موظف شده است «حداکثر تا دو ماه بعد از ابلاغ این مصوبه، ضوابط تعیین سقف نرخ انرژی و نرخ پایه آمادگی بازار عمده‌فروشی را تدوین و پس از تایید وزیر نیرو، برای اطلاع عموم و دی‌نفعان ابلاغ نماید».
در این نشست نمایندگان سندیکا به صراحت اعلام کردند که با وجود گذشت چندین هفته از جمع‌بندی نظر کارگروهی متشکل از نمایندگانِ «وزارت نیرو، شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، شرکت مدیریت شبکه برق ایران و سندیکا»، در مورد چگونگی تعیین نرخ‌های مذکور، همچنان اقدام مشخصی در این رابطه صورت نگرفته است.
لازم به ذکر است در این کارگروه که از طرف معاون برق و انرژی وزیر نیرو برای تعیین سازو‌کار تعیین نرخ‌های مذکور مامور شده بود، در آخرین جلسه خود که بیش از یک ماه از آن می‌گذرد، بر سازوکار پیشنهادی سندیکا برای تعیین نرخ‌های پایه آمادگی و سقف بازار برق توافق کرده بودند.
در ادامه، همچنین بر این نکته تاکید شد که پس از چندین ماه تعویق در معرفی اعضای هیات تنظیم بازار برق، هنوز اولین جلسه دوره جدید این هیات تشکیل نشده است تا در خصوص تعیین نرخ‌های مذکور تصمیم‌گیری شود.
مهندس همایون حائری ضمن تاکید بر لزوم رسیدگی هر چه سریعتر به این موضوع، خاطرنشان کرد که کارگروه مذکور برای نهایی‌کردن سازوکار تعیین نرخ‌های پایه آمادگی و سقف بازار برق، در تاریخ ۲۴ شهریور ماه در حضور ایشان تشکیل جلسه خواهد داد تا نهایتا سازوکار مورد توافق در آن جلسه، برای تصمیم‌گیری به هیات تنظیم بازار ارجاع شود.
گفتنی است بسیاری از مدیران شرکت‌های عضو، در تماس با دبیرخانه سندیکا، مهندس حائری را مسئول تاخیر در تشکیل جلسات هیات تنظیم بازار برق و تعیین نرخ‌های پایه‌ آمادگی و سقف بازار برق دانسته‌اند و با وجود پی‌گیری‌های مستمر سندیکا برای تحقق این امر، بر این باورند که معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی دست کم تا پایان فصل گرم و پر مصرف سال جاری، اراده و اعتقادی به تغییر در نرخ‌ها ندارد.
با این حال سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق امیدوار است با تصمیم صحیح و به‌موقع مهندس حائری در این خصوص،  خلاف این موضوع ثابت شود.

فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه